ÇOCUKLARLA SAKLAMBAÇ OYNAYAN SERGİ

Çocuk oynayarak yaptığı her şeyden,daha çok zevk alır. Oyunla kendini özgür kılar.Yener,yenilir, oyun dışı kalır. Tophane de oturan çocuklarla birlikte saklambaş oyunu oynamaya karar verdik.Fotoğraf saklambaç oyunu gibidir.Fotoğrafçı (ebe), görüntüleri kovalar.Onları saklandıkları yerde, yakalamaya çalışır.Deklanşöre bastığında ise sobe der ve anlar kaybeder.

Yaşadığımız yeri tanımak ve anlamak için Tophane'de fotoğraf-drama çalışmasına başladık. Projemizin adı:"Kumbaracı Yokuşu Çocukları" Kumbaracı Yokuşu; İstiklal Caddesini Tophaneye bağlar.

Bir yanı Galata,bir yanı Boğazkesen'dir... Her iki yerin arasında çok kültürlü bir yapıya sahip, çocukların sokağıdır.Yoğun göç almış bu sokakta,gelenekleri,kültürleri ile herkes kendini ifade eder.

"Kumbaracı Yokuşu,Lüleci Hendek,Serdarı Ekrem,Kapıkulu,Hacı Mimi Külhani,Arasta,Gül baba,Karabaş sokaklarında" araştırma yapıyor ve fotoğraf çekiyoruz. Sokak adları bizi nereye götürecek? Kaç yüz yıl öncesine,hangi hayata varacağız? Bizden önce yaşayanlar ile aramızda bağlantılar kuracak, sokağımızdaki yaşaı,fotoğrafın diliyle anlatmaya çalışacağız.

Haziran 2008 de Kumbaracı Yokuşu'nda fotoğraf sergisi düzenleyeceğiz.Sergimiz sokakta, oynadığımız yerde olacak... Ayrıca deneyimlerimizi aktaracağımız "Kumbaracı Yokuşu Çocukları" adlı bir kitap çıkarıyoruz.

Proje ve eğitimci: Filiz Işık

Öğrenciler: Şevval Aladağ, Tuba Geyik, Nazlı Dayar, Şilan Oğurlu, Rabia Kafadar, Meltem Dayar, D.Alara Öztürk, Alara Saatçiler, Afranur ALadağ, Meltem Gökçe, Melisa Arslan, Furkan Akçetin, Emre Alim, Beyza Geyik, Eylül Uncu, Harun Yılmaz, Gizem Gedik, Aslı Akın, Duygu İnan, Salih Yılmaz

Çalışma Mekanı:Tophane Semt Konağı

Atölye Gün ve Saatleri: Pazar / 11.00-13.00 arası

Bu proje CAMERAMUSEUM (Fotoğraf Makineleri Müzesi) ve BEYOĞLU BELEDEİYESİ Desteği ile Yapılmaktadır.

E-mail: filizdrama@gmail.com, filizdrama@mynet.com